Дарування земельної ділянки сільськогосподарського призначення на користь родичів

Дата: 17.08.2021 16:04

Фото без опису01 липня 2021 року набирає чинності Закон України від 31 березня 2021 року № 552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», у зв’язку із чим дозволяється відчуження, в тому числі дарування, (земель сільськогосподарського призначення).

За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

До нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Договір дарування нерухомої речі укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

Документи необхідні для укладення договору дарування:

- паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків;

- звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки;

- документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку (свідоцтво про право власності на земельну ділянку; Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний акт);

- Витяг з Державного земельного кадастру;

Якщо договір укладається від імені особи представником за довіреністю, то окрім вказаних вище документів необхідно мати:

- довіреність;

- паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків повіреного.

Для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна, згода другого з подружжя має бути подана письмово. Згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена.

Відповідно до положень Податкового кодексу України, об’єкти дарування, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими для оподаткування спадщини.

У зв’язку з цим, договір дарування земельної ділянки НЕ обкладається податком (ставка дорівнює нулю):

- родичу першого ступеня (діти, батьки, один із подружжя),

- другого ступеня споріднення (онуки, дідусі/бабусі).

В іншому випадку в процесі дарування земельної ділянки (між фізичними особами-резидентами) дарунок обкладається ставкою 5% від вартості ділянки.

Важливо, якщо земельна ділянка передана в оренду то відповідно до умов Договору оренди землі перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для зміни умов або розірвання  договору. Розірвання договору оренди землі в односторонньому випадку не допускається. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

УВАГА! Отримати безоплатну правову допомогу можливо: у Тростянецькому бюро безоплатної правової допомого, що знаходиться за адресою: смт. Тростянець, вул.. Соборна 37, тел.:(0434) 2-18-48;

З повагою фахівець Тростянецького бюро

Н.В. Слободяник