Реєстрація пасік.
З метою ідентифікації та обліку пасік, обліку кількості бджолиних сімей наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 № 338 «Про деякі питання у сфері бджільництва», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.03.2021 за № 280/35902 (далі – Наказ), затверджено порядок видачі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки.
Статтею 12 Закону України «Про бджільництво» передбачено, що на пасіках утримуються бджоли лише районованих у тій чи іншій місцевості порід згідно з планом їх породного районування в Україні, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики. На території Дніпропетровської області визначено Українську степову породу бджіл.
Для чого реєструвати пасіку?
Процедура узаконення бджолосімей надає чимало вигод:
- Спрощені умови реалізації продукції.
Щоб продати мед, пергу чи маточкове молочко на ринку потрібна довідка із місцевої ветеринарної лабораторії ринку про якість продуктів бджільництва. Пасічники, які зареєструвати бджолосім’ї, без зайвих труднощів пройдуть цю процедуру при наявності паспорта пасіки й на законних підставах зможуть реалізовувати мед.
- Можливість запобігти падежу
Кожного року . пасічники втрачають чималу кількість бджолосімей внаслідок використання аграрними господарствами неякісної агрохімії. У разі реєстрації пасіки її власник попереджається не пізніше, ніж за 3 доби до початку обробки через засоби масової інформації, органи місцевого самоврядування. Цей момент прописаний у ст. 37 Закону України «Про бджільництво». У разі отруєння бджіл на полях, їх власник зможете пред’явити агровиробнику претензії, у суді довести обґрунтованість своїх вимог щодо компенсації збитку.
Порядок реєстрації паспорта пасіки включає:
- Власник пасіки або уповноважена ним особа купує паспорт за власні кошти чи роздруковує власноручно згідно з вимогами Наказу.
- Звертається до Головного управління чи територіального структурного підрозділу (Гайсинського районного управління) , заповнює заяву та титульний аркуш паспорта.
У разі зміни відомостей власник пасіки або уповноважена ним особа надає паспорт пасіки для оновлення відомостей у Реєстрі паспортів пасік до 15 травня поточного року.
- Під час реєстрації паспорта пасіки йому присвоюється єдиний унікальний номер, який проставляється на титульному аркуші паспорта пасіки посадовою особою Головного управління (з відповідним підписом і печаткою) та вноситься разом з відомостями про пасіку до Реєстру паспортів пасік.
- У разі невідповідності заяви або паспорта пасіки встановленій формі, а також надання в них неповної інформації (не заповнено всі обов’язкові відомості в заяві або паспорті пасіки), заява та заповнений і підписаний паспорт пасіки повертаються в одноденний строк власнику пасіки або уповноваженій ним особі.
- Паспорт пасіки підлягає заміні на новий у разі його втрати, пошкодження або зміни власника пасіки за заявою власника пасіки або уповноваженої ним особи, що складається в довільній формі та подається до Головного управління чи територіального структурного підрозділу.
- У разі припинення діяльності пасіки власник пасіки або уповноважена ним особа протягом десяти календарних днів письмово інформує про це Головне управління чи територіальний структурний підрозділ, що здійснював видачу паспорта пасіки.
Реєстрація паспортів пасік у Головному управлінні проводиться безкоштовно.
Гайсинське районне управління
Головного управління Держпродспоживслужби
у Вінницькій області