29 вересня – 80 роковини Дня пам'яті жертв Бабиного Яру
У середу, 29 вересня, в Україні відзначається День пам'яті жертв Бабиного Яру. Рівно 80 років тому, 29-30 вересня 1941-го, війська Гітлера, що окупували Київ, почали масовий розстріл беззбройних мирних жителів.
З 29 вересня по 11 жовтня нацисти знищили практично всіх євреїв міста – більше 50 тисяч осіб, у тому числі жінок і дітей. У перші два дні розстріляли 34 тисячі осіб, а 1, 2, 8 і 11 жовтня – ще близько 17 тисяч тих, хто не прийшов за наказом.
Розстріли в Бабиному Яру тривали до 1943 року, коли Київ було звільнено від окупації. За оцінками істориків, у цілому в роки Другої світової там загинули від 100 до 150 тисяч осіб – євреїв, караїмів, циган, партизанів, військовополонених, заручників, українців – учасників ОУН, психічно хворих і всіх інших, кого нацисти вважали "зайвими".
В СРСР про трагедію Бабиного Яру воліли мовчати. Першими заборонену тему підняли письменники Віктор Некрасов і Анатолій Кузнєцов. А дисидент Іван Дзюба в річницю розстрілів 1966 року, виступаючи перед учасниками скорботної церемонії, назвав Бабин Яр "спільною трагедією єврейського та українського народів".
На місці гігантської братської могили 2007 року було створено Національний історико-меморіальний заповідник "Бабин Яр".
До меморіальних комплексів Пам'яті євреїв, що розміщені у селах Нова Ободівка, Ободівка, Цибулівка сьогодні, 29 вересня 2021 року, прийшли вшанувати та покласти квіти в пам’ять жертв Бабиного Яру. Серед присутніх – сільський голова - Костянтин Ременюк, керуюча справами (секретар) виконавчого комітету – Валентина Піган, староста Цибулівського старостинського округу – Юлія Мельник.